Historia

oraz ciekawostki dotyczące dworku

Dwór

Dwór Baczki pochodzi z połowy XVIII wieku i praktycznie w nie zmienionym stanie przetrwał do dziś. Budynek jest drewniany, z dachem naczółkowym i drewnianym gankiem.

W XVIII w. Baczki były siedzibą Rozwadowskich. W I poł. XIX wieku należały do hr. Józefa Starzeńskiego, następnie do rodziny Brzozowskich herbu Korab. Kolejni właściciele to Rakowscy, od lat 60- tych XIX w. Perlisowie (znani żydowscy przedsiębiorcy, właściciele lokalnej fabryki maszyn rolniczych i odlewni żeliwa), po nich Krzyżewscy i Markowie. W 1907 r. kupiła Baczki Maria Paszkowska. Jej syn, Kazimierz sprzedał dwór w 1920 r. Antoniemu Sadzewiczowi. W rękach tej warszawskiej rodziny znanej z dużych osiągnięć na polu nauki i kultury (Maria Sadzewiczowa była założycielką gimnazjum w Łochowie, Marek Sadzewicz dziennikarzem i literatem) pozostaje do dnia dzisiejszego. Mieści się w nim prywatny pensjonat letni, podobnie jak przed II wojną światową.

Lamus

Naprzeciw dworu znajduje się XVII-wieczny lamus murowany. Miał on służyć tajemnym celom. Krążą legendy, że w czasie prześladowań religijnych po „potopie” mieściła się w nim zakonspirowana kaplica ariańska, a później loża masońska, połączona z dworem podziemnym korytarzem, którego wejście pozostaje do dziś tajemnicą, choć jego widocznym do dziś śladem jest pas ziemi między dwoma budynkami, na którym nie rosną drzewa, ani krety nie robią swoich kopców. Znakiem obecności masonów we dworze ma być pięcioramienna gwiazda (jeden z symboli wolnomularskich) umieszczona na żelaznym ćwieku w drzwiach wejściowych.

Park

Park o powierzchni 8 ha ukształtował podobno Roland Mique, twórca między innymi „wioski wersalskiej” dla królowej Francji Marii Antoniny. Do dziś zachowały się wspaniałe aleje starodrzewu (lipa, jesion, grab), tworzące niepowtarzalną, kojącą atmosferę tego miejsca.